Olvasom a Telex-en, hogy „a magyarok fele olyan településen él, ahol a jövedelem nem éri el az országos átlagot”. Zseniális
Egyes statisztikai állítások elsőre meghökkentőek, ám valójában triviális matematikai tények.
„A mai Demokrata Párt felismerhetetlenné vált számomra.” Egyre több demokrata politikusnak van elege a pártja radikális baloldali irányzatából, és ezért átülnek a republikánusokhoz az Egyesült Államokban.
Már a harmadik demokrata politikus jelenti be egy hónapon belül Amerikában, hogy átül a republikánusokhoz – írja a Fox News.
Az utolsó a sorban hétfőn a louisianai Jeremy LaCombe volt a helyi The Advocate című lap szerint.
Egy hónappal ezelőtt az úgyszintén louisianai Francis Thompson ült át a republikánusukhoz, amivel a louisianai republikánusoknak szupertöbbsége lett a helyi törvényhozásban. Nem sokkal korábban pedig az észak-karolinai Tricia Cotham ült át a GOP-ba, s ezzel ő is szupertöbbséghez juttatta a helyi republikánusokat.
A Fox News szerint mindez azzal egy időben történik, hogy Joe Biden népszerűsége az eddiginél is alacsonyabbra csökkent: a nők körében 42 százalék, a külvárosi szavazók körében 39 százalék, a vidéki szavazók körében 30 százalék, a demokrata szavazók körében pedig 78 százalék. Emellett
csak az amerikaiak harmada gondolja úgy, hogy Biden megérdemli, hogy újraválasszák.
A jogász Jeremy LaCombe 2019-ben vált a louisianai törvényhozás tagjává egy időközi választáson.
Francis Thompson 1975-2006 között a louisianai képviselőház tagja volt, 2008-2020 között pedig a szenátusban ült, hogy 2020-szal visszaüljön a képviselőházba. 2023. március 17-én jelentette be, hogy átül a republikánusokhoz. Ő volt a leghosszabb ideig szolgáló demokrata politikus a tagállamban, és „konzervatív demokratának” tartották. Átülésével 70 képviselője lett a képviselőházban a republikánusoknak, akik ezzel már felül tudják írni John Bel Edwards demokrata kormányzó vétóit. A szenátusban már eddig is megvolt a republikánusok szupertöbbsége. Thompson az utóbbi években már többször szavazott a republikánusokkal.
Az észak-karolinai Tricia Cotham április 5-én jelentette be, hogy átül a republikánusokhoz. Mint mondta:
„a mai Demokrata Párt felismerhetetlenné vált számomra és mások számára is szerte az államban”.
A fordulópont az volt számára, amikor demokrata politikustársai kritizálták azért, mert használta az amerikai zászlót, és mert imádkozó kezet ábrázoló emojikat tett az autójára. A demokraták ezért felkérdezték a Twitteren, és a családja után is nyomoztak – tette hozzá. Elmondása szerint a demokraták többé már nem tolerálják a szabad gondolkodást.
A helyi demokraták szerint le kellett volna mondania, mivel Charlotte transz vécékről elhíresült városának közelében, egy erősen demokrata párti körzetben nyerte el mandátumát, erősen demokrata programmal – az is igaz viszont, hogy Amerikában csak egyéni körzetek vannak, tehát egyéniben nyert.
Az észak-karolinai repubikánusok vezére, Michael Whatley azt nyilatkozta: mindez azt bizonyítja, hogy a Demokrata Párt túl radikális lett a helyiek számára.
Az észak-karolinai republikánusoknak csak egy plusz képviselőre volt szükségük, hogy felülírják a demokrata kormányzó Roy Cooper vétóit – most Cotham csatlakozásával valószínű, hogy meglesz a szupertöbbségük, habár Cotham nem feltétlen fogja minden ötletüket megszavazni.
A „konzervatív demokraták” jelensége régi időkre vezet vissza, amikor a két párt még nem igazán ideológiailag különbözött egymástól – hacsaknem a gazdaságpolitikában.
az ideológiai eltávolodás 1964-1980 között következett be. Mivel a polgárjogi mozgalomig Délen a demokrata tömb volt meghatározó, a politika a Demokrata Párton belül zajlott. Ezért a konzervatív demokraták többsége a déli államokban volt megtalálható, és ma is inkább ott jellemző, hogy akad még egy-kettő. Szövetségi szinten tipikus képviselőjük Joe Manchin nyugat-virginiai szenátor. A washingtoni szenátusban a Blue Dog Coalition frakción belüli csoport képviseli a Demokrata Párt konzervatív szárnyát.
Az utóbbi években a demokraták erősebb balra tolódásával és a woke-ideológia párton belüli előretörésével ábrándultak ki egyre többen a Demokrata Pártból.
Illusztráció: Fox News videó